اعتراض به دو برابر شدن ظرفیت پذیرش دانشگاههای علوم پزشکی

اعتراض به دو برابر شدن ظرفیت پذیرش دانشگاههای علوم پزشکی

اعتراض به دو برابر شدن ظرفیت پذیرش دانشگاههای علوم پزشکی
 

تاریخ : 7/5/1398

شماره :112/160/98

انجمن صنفی پزشکان عمومی مشهد مقدس

 

 

 

 

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب اقای دکتر لاریجانی                 

احتراما :

ضمن تشکر از حضرتعالی و نمایندگان محترم ملت که همواره دغدغه سلامت مردم یکی از اولویت های اصلی ومهم آنها بوده و به این مهم توجه جدی دارند .

با خبر شدیم که طی چند روز گذشته جمعی از نمایندگان محترم با ارائه طرحی دوفوریتی !! خواستار دو برابر شدن ظرفیت پذیرش دانشگاههای علوم پزشکی در کنکور آینده و انتقال دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل درخارج از ایران به دانشگاههای داخل شده اند.

تربیت نیروهای تحصیل کرده وکارآمد در تمام رشته ها از جمله رشته پزشکی همواره یکی از دغدغه های اصلی همه مسئولین کشور و نمایندگان محترم در ادوار مختلف در طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و همچنان نیز میباشد . ولی در این رابطه توجه به نیاز واقعی جامعه به نیروی متخصص در هر یک از رشته های تخصصی با پاسخگویی به متقاضیان پشت کنکور برای یک رشته خاص دو مقوله کاملا متفاوت می باشد .

برآورد میزان نیاز کشور به نیروهای تحصیل کرده ، ساز وکار علمی و منطقی خود را دارد . بررسی کارشناسی توسط صاحبنظران و خبرگان در رشته مورد نظر و استناد به واقعیت های موجود در جامعه جزو بدیهیات اولیه برای ارائه هرگونه اظهار نظر و آمار در این حوزه میباشد ، لذا بدیهی است با ارائه طرح دوفوریتی که علی الاصول فاقد پشتوانه قوی کارشناسی است نمی توان موضوعات با این درجه از اهمیت را که سرنوشت جوانان و نخبگان کشور را تحت تاثیر قرار میدهد بررسی کرد و برای آن راه کار درست ارائه کرد .

همچنان که حضرتعالی به خوبی بر این مسئله اشراف دارید در حال حاضر موضوع افزایش ظرفیت رشته های پزشکی از مسائل فوری و با اولویت بالا در شرایط کنونی کشور تلقی نمی شود که ضرورتی به ارائه طرح دوفوریتی برای آن وجود داشته باشد مگر اینکه دلایل دیگری در پشت پرده وجود داشته باشد که ما از آن بی اطلاعیم .

در رابطه با طرح مذکور نکاتی به نظر می رسد که ذیلا به استحضار مبارک میرسد و امید داریم مورد توجه نمایندگان محترم خصوصا اعضای کمیسیون بهداشت درمان مجلس قرار گیرد :

 • تربیت یک پزشک برای کشور هزینه های قایل توجهی دارد اعم از هزینه های مستقیمی که از بیت المال هزینه می شود و هزینه های غیرمستقیمی که از جیب خانواده ها و نهایتا از تولید ناخالص ملی هزینه میشود . وقتی ملت وکشور نتواند از بابت صرف این هزینه انتفاع لازم را ببرند . این تصمیم می تواند مصداق واقعی اتلاف بیت المال ومنابع ملی به حساب آمده  و باعث مسئولیت برای همگان خواهد شد .
 • برخلاف بسیاری از رشته های علوم نظری که در هر شهر و شهرستانی امکان راه اندازی دانشکده و تربیت کارشناس برای آن وجود دارد ، رشته های پزشکی عموما نیازمند امکانات و زیر ساخت های زیادی از جمله : بیمارستان ، آزمایشگاه ، رادیولوژی ، فضاهای خاص برای آموزش های بالینی و ........... و از همه مهم تر وجود بیمار و اساتید ورزیده ای برای آموزش بالینی میباشد ، که در حال حاضر با محدودیت های جدی منابع عمومی امکان گسترش این فضاها وجود ندارد .
 • متأسفانه با وضع موجود تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان رشته های پزشکی علیرغم صرف هزینه های سرسام آور برای آموزش و تربیت آنها بیکارند و یا به کارهای دیگری بجز رشته ای که برای آنها تربیت شده اند مشغولند . و با کمال تأسف بیشتر نظام سلامت کشور توانایی جذب و بکارگیری و استفاده از پتانسیل آنها را نداشته و شاید همه برنامه ای برای آن نداشته و ندارد . (توجه شما را به آمارهای رسمی وزارت بهداشت و درمان ، سازمان نظام پزشکی و کمیسیون بهداشت درمان مجلس جلب میکنیم که با خوشبینانه ترین آمارها حداقل 40هزار پزشک بیکار داریم )
 • مهاجرت نخبگان در رشته های مختلف پزشکی به عنوان سرمایه های ارزشمند علمی کشور به کشورهای بیگانه و آمار تکان دهنده از متقاضیان مهاجرت و افرادی که در پشت درب سفارتخانه های بیگانگان در انتظار پذیرش و مهاجرت هستند تراژدی غم باری است که ناشی از عدم توجه به وضعیت اشتغال و معیشت آنها از سوی مسئولین می باشد ، اگر نمایندگان محترم امروز فکری به حال این وضعیت نفرمایند ، مطمئنا فردا دیر است و در پیشگاه خداوند قادر متعال و مردم شریف ایران باید پاسخگو باشند .
 • نکته دیگری که در طرح پیشنهادی مطرح شده انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشکده های خارج از کشور به داخل کشور میباشد .اگر با خوشبینی به موضوع نگاه کنیم و تصور انتقال افراد خاص ورانت های ویژه را از ذهن دور کنیم ، در خوشبینانه ترین حالت با این کار موجبات سرخوردگی ویأس در نخبگان و جوانان مستعد کشور فراهم خواهد شد . و عدالت اجتماعی که از اصول اولیه قانون اساسی است به شدت مورد خدشه قرار می گیرد ، (چراکه این افراد از بین مستعدترین جوانان کشور توانسته اند ازغول کنکور با تلاش جدی خود وخانواده عبور نمایند و وارد دانشکده پزشکی شوند و حالا با تصویب یک طرح دو فوریتی در کنار کسانی قرار می گیرند که با تکیه بر پول توانسته اند در یک دانشگاه غیر ایرانی پذیرش شوند ) .
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از ایران دو دسته هستند:
 1. افرادی که جزو نوابغ واستعدادهای درخشان هستند و در دانشگاههای معتبر تحصیل می کنند ، این افراد عموما انگیزه ای برای انتقال به ایران ندارند .
 2. گروه دوم افرادی هستند که بعلت عدم توان علمی کافی با استفاده از پشتوانه مالی والدین جذب دانشگاه های درجه چندم و بی نام و نشان در کشورهای مختلف شده اند و معمولا با تصویب اینگونه قوانین این قبیل افراد هستند که تمایل به انتقال به داخل خواهند داشت و با ورود این قبیل دانشجویان به دانشکده های پزشکی علاوه بر تضییع حقوق دانشجویان داخلی عدالت اجتماعی ذبح و موجب سرخوردگی بیشتر نخبگان خواهد شد

ضمن تشکر از حوصله و توجه جنابعالی و نمایندگان محترم ملت انتظار داریم طرح مذکور از دستور کار مجلس خارج وجهت بررسی های کارشناسی به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارجاع گردد و بعنوان یک طرح عادی پس از طی مراحل کارشناسی وکسب نظرات تمامی صاحبنظران در دولت ، مجلس ، دانشگاهها ، نظام پزشکی و انجمن های مختلف پزشکی تصمیم مقتضی اتخاذ گردد .

همچنین پیشنهاد میشود نمایندگان محترم بجای افزایش ظرفیت که بار مالی جدی برای کشور دارد ، مسئله بهره وری در نظام سلامت و بهبود شرایط کار و اشتغال برای فارغ التحصیلان فعلی را در اولویت کاری خود قرار دهند . بدیهی است در صورت اصلاح ساختار نظام سلامت کشود و رفع موانع فعلی ، بدون صرف هیچ هزینه ای برکشور حداقل  40هزار نفر پزشک وارد چرخه خدمت به مردم می شود .

 

رئیس انجمن صنفی پزشکان عمومی مشهد

 

دکتر سعید اردکانیان

 

رونوشت :

 • دفتر مقام معظم رهبری جهت استحضار
 • ریاست محترم سازمان نظام پزشکی کل کشور جهت استحضار و دستور به اقدامات مقتضی
 • ریاست محترم سازمان نظام پزشکی مشهد جهت استحضار