فاجعه ایی برای جامعه پزشکی ایران ( نقدی بر سند جامع خدمات سلامت در داروخانه های ایران )

فاجعه ایی برای جامعه پزشکی ایران ( نقدی بر سند جامع خدمات سلامت در داروخانه های ایران )

فاجعه ایی برای جامعه پزشکی ایران ( نقدی بر سند جامع خدمات سلامت در داروخانه های ایران )
فاجعه ایی برای جامعه پزشکی
نقدی بر سند جامع خدمات سلامت در داروخانه های ایران
 
 
 
معلوم نیست مشاور وزیر در مورد این سند چه کسانی بوده اند ، که انگار کل امر خدمات سلامت روی زمین مانده بود و همکاران داروساز ( داروخانه ها ) باید آنرا احیا و اداره میکردند ، واقعا باید عزای عمومی برای جامعه پزشکی اعلام کرد. 
 
 
1️⃣ناخوشیهای جزئی که بیمار به سادگی توصیف کرده و درمان آنها در قلمرو آموزش و دانش داروسازان قرار میگیرد ( کجای امر درمان در کل دنیا در صلاحیت داروسازها است که چنین تصمیم بی خردانه ای گرفته اند و کجای علم طب ناخوشی جزیی داریم؟! ) بطور مثال آیا علایم کوریزا و درد بدن و آبریزش ناخوشی جزیی است؟ اگر مقدمه ایدز مراحل اولیه باشد که خود را میتواند مثل سرماخوردگی نشان دهد ، چه باید کرد؟
 
 
2️⃣در بند ۲_۴ اعلام شده :
"بررسی اخلاقی ،قانونی و علمی نسخ ارائه شده"؛
عزیزان به هوش باشید اعم از پزشک عمومی ، متخصص و فوق تخصص که بررسی علمی بودن و علمی نبودن نسخه شما با همکاران دارو ساز است و توجه بفرمایید که این داروسازان چقدر از نظر علمی از شما پیشرفته ترند .
غیر اخلاقی بودن نسخه یعنی چه؟
غیر قانونی بودن چیست ؟ 
مگر دارو خانه هیات بدوی یا تجدید نظر انتظامی نظام پزشکی است یا داد سرای جرائم پزشکی است؟
 
 
3️⃣در بند۱۰-۴ اعلام شده 
"مشارکت در پیشگیری اولیه" ( دخالت در کار کارشناسان بهداشت ، اپیدمیولوژی و.... ) و پبشگیری ثانویه یعنی تشخیص زودهنگام بیماری ( دخالت در امر طبابت و آزمایشگاههای پزشکی و سایر پاراکلینیکها ) و پیشگیری ثالثیه.."
چه مرجع علمی به داروسازان و داروخانه ها اجازه اینگونه دخالتها را داده است ؟
پزشکی کجای این امر قرار دارد ؟
پاراکلینیک کجاست؟
 
 
4️⃣در بند ۱۱_۴ اعلام شده 
"پایش بیماریهای غیرواگیر"
عزیزان مستحضرند غیر از بیماریهای عفونی و انگلی که میتوانند مسری باشند ،اکثریت بیماریها در حیطه غیر واگیر قرار دارند از بیماریهای مغزی بگیرید تا سرطانها ، بیماریهای قلبی ، غدد ، داخلی ، ارتوپدی و.......
داروسازها و داروخانه ها با چه صلاحیت علمی و اکادمیک توان پایش این وسعت بیکران از بیماریهای پزشکی را خواهند داشت، بی خردی تا کجا ؟؟!
 
5️⃣در بند ۱۲_۴ "انجام واکسیناسیون در داروخانه ها"
واقعا خنده نه ،باید گریه کرد!!
 
همکاران داروساز از کجا این صلاحیت را دارند ؟ اصلا در کل دوره ۵/۵ ساله درس داروسازی اینها چه علمی یاد گرفته اند که پزشک عمومی در ۷ سال ، متخصص در ۱۱ سال و فوق تخصص در ۱۴ سال آموزش پزشکی نتوانسته اند یاد بگیرند؟
 
6️⃣در بند ۱۳_۴ انجام "تستهای تشخیصی سریع در داروخانه"
قید شده احتمالا نویسندگان این سند نظرشان روی test tape ها است مثلا در مورد تست مرفین یا حاملگی.
اینها نمیدانند که اگر این‌تستها مثبت شد ممکن است مثبت کاذب یا منفی کاذب داشته باشند و یا حساسیت و اختصاصی بودن بالایی ندارند و در هر حال مثلا در تست مرفین در صورت مثبت شدن باید تست TLCو در مورد حاملگی باید بتا انجام داد و الی آخر ، در داروخانه چطور بیمار باید ادرار کند ،شاید فردا هم میخواهند بگویند تمام شرایط آزمایشگاه باید در داروخانه ها باشد و نیز درمانگاهها در داروخانه ها ایجاد شود و همه این قسمتها زیر مجموعه داروخانه باشد....یاللعجب
 
 
7️⃣در بند ۷_۳ و در انتهای آن داروسازها را فعالان حرفه ای و مستقل خدمات درمانی عنوان کرده  برای چه ؟ 
یعنی هر دخالتی در امر درمان میتوانند انجام دهد و آنهم مستقلانه!!!!!!
و در بند ۱۰_۳ بعنوان ستون سیستم درمانی از داروسازها نام برده اند .
 
 
++ واقعا چه نیازی به وجود این سند دیده اند ؟؟؟
و چرا آنرا نوشته اند ؟ با همه موازین غیر علمی و حتا بعضا غیر قانونی میخواسته اند چکار کنند ؟
کجای سیستم درمانی ما ناقص بوده که با این طرح تکمیل خواهد شد ؟ و صدها سئوال که امید است هر چه سریعتر اساتید علم پزشکی ( اعم از پزشک ،دندانپزشک ، داروساز ، و کل شاخه های وابسته ) به پا خیزند و این رویه ای را که مثل علف هرز کشنده ای به جان طب و سلامت این مرز و بوم افتاده ، از ریشه بخشکانند.