قیام امام حسین

قیام امام حسین

قیام امام حسین

آیا تاریخچه عاشورا فقط همین مصیبت است و چیز دیگرى نیست ؟


اشتباه ما همین است . این تاریخچه یک صفحه هم دارد که قهرمان آن صفحه دیگر پسر معاویه نیست ، پسر زیاد نیست ، پسر سعد نیست ، شمر نیست .

در آنجا قهرمان حسین است .

در آن صفحه ، دیگر جنایت نیست ، تراژدى نیست ، بلکه حماسه است ، افتخار و نورانیت است ، تجلى حقیقت و انسانیت است ، تجلى حق پرستى است . آن صفحه را که نگاه کنیم ، مى گوییم بشریت حق دارد به خودش ببالد.

اما وقتى صفحه سیاهش را مطالعه مى کنیم مى بینیم که بشریت سر افکنده است و خودش را مصداق آن آیه مى بیند که مى فرماید: قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء و نحن نسبح بحمدک و نقدس لک مسلما جبرئیل امین در مقابل اعلام خدا که فرمود: انى جاعل فى الارض خلیفه سوالى نمى کند، بلکه آن دسته از فرشتگان که فقط صفحه سیاه بشریت را مى دیدند و صفحه دیگر آنرا نمى دیدند، از خدا این سوال را کردند که : آیا مى خواهى کسانى را در زمین قرار دهى که فساد کنند و خونها بریزند؟ و خدا در جواب آنها فرمود: انى اعلم ما لا تعلمون ؛ من مى دانم چیزى را که شما نمى دانید.

آن صفحه ، صفحه اى است که ملک اعتراض مى کند؛ بشر سرافکنده است و این صفحه صفحه اى است که بشریت به آن افتخار مى کند.

چرا باید حادثه کربلا را همیشه از نظر صفحه سیاهش مطالعه کنیم ؟ و چرا باید همیشه جنایت هاى کربلا گفته شود؟ چرا همیشه باید حسین بن على از آن جنبه اى که مورد جنایت جانیان است مورد مطالعه ما قرار بگیرد؟ چرا شعارهایى که به نام حسین بن على مى دهیم و مى نویسیم ، از صفحه تاریک عاشورا گرفته شود؟ چرا ما صفحه نورانى این داستان را کمتر مطالعه مى کنیم ، در حالى که جنبه حماسى این داستان صد برابر جنبه جنایى آن مى چربد، و نورانیت این حادثه بر تاریکى آن خیلى مى چربد پس باید اعتراف کنیم که ما به عنوان شیعیان و دوستداران حسین بن على ( ع )در این مورد در حق مولایمان کوتاهی کردیم که از این تاریخچه فقط یک صفحه اش را خواندیم ، و صفحه دیگرش را نمى خوانیم . جفا بر حسین ( ع ) تنها محدود به یزید و شمر و معاویه نیست بلکه آنان که از نام حسین ( ع ) برای خود نان و آبی فراهم کردند و او را وارونه به مردم معرفی کردند در این ظلم شریکند .

حسین ( ع ) تا آخرین لحظه از عمر با برکتش تلاش برای هدایت و سعادت بشریت نمود ، بطوری که در آخرین لحظات تلاش در جهت هدایت قاتل خود کرد 

السلام علی الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین